Käte desinfitseerimine

Käte desinfitseerimise tähtsus ühiskonnas

Uuringud ja teaduslikud katsed näitavad, et käte hügieen on kõige olulisem meede viiruste leviku piiramisel. Statistika näitab, et 50% juhtudel, kui inimesed peavad käsi pesema, ei ole vesi ja seep kättesaadavad. Sellistel hetkedel on alternatiiviks desinfitseerijad.

Desinfitseerijad on tõhusaim vahend viirushaiguste eemale peletamiseks. Kui inimene puudutab saastunud pinnast ja seejärel oma nägu, satuvad bakterid ja viirused meie organismi. Keskmiselt puudutab inimene oma nägu 6 korda tunnis, mistõttu on oluline pesta ja desinfitseerida käsi hoolikalt ning sageli.

Alkoholisisaldusega desifitseerijad tapavad bakterid, multiresistentsed bakterid (MRSA ja VRE), tuberkuloosi, viirused (sealhulgas HIV, herpes, RSV, rinoviirus, vaktsiinia, gripi, hepatiidi jne) ning seenhaigused.

 

Kuidas desinfitseerijad töötavad?

Käte desinfitseerijad töötati välja selleks, et kasutada neid peale pesu või juhtudel, kui vesi ja seep ei ole kättesaadavad. Desinfitseerijad sisaldavad alkoholi, mis tapavad nahal olevad bakterid.  Alkohol toimib koheselt ja on tõhusaim ja ohutuim vahend bakterite eemaldamisel ning viiruste leviku takistamisel. Alkoholisisaldusega desifitseerijad (vähemalt 60% etanooli sisaldusega) tapavad bakterid, multiresistentsed bakterid (MRSA ja VRE), tuberkuloosi, viirused (sealhulgas HIV, herpes, RSV, rinoviirus, vaktsiinia, gripi, hepatiidi jne) ning seenhaigused.

 

Käte pesemisest ja desinfitseerimisest

Selgelt peab mõistma käte pesu ja desinfitseerimise vahet. Käte pesul kasutatakse vett ja seepi ning käte pesu on vajalik, kui kätel on füüsilist mustust nagu pori, muld jne.  Kuid tavakasutuses olevad  seebid ei sisalda antimikroobseid lisaaineid, mis kaitsevad infektsiooni eest ning eemaldavad mikroorganismid. Kasutades antibakteriaalseid seepe jäävad kätele endiselt aktiivsed mikroosakesed, kuna nende eemaldamiseks on vaja tunduvalt pikemat seebi kasutusaega. Tähelepanu tasub pöörata ka üldkasutatavatele rätikutele ja valamutele – peale käte pesu on väga kerge nendega kokku puutudes uuesti käed  bakteritega katta.

 

Kuidas kasutada käte desinfitseerijaid?

  • Kandke näpuotsa  suurune  kogus desinfitseerijat kätele
  • Hõõruge käsi omavahel kokku veendudes, et kaetud on kogu käe pind, k.a sõrmede vahed ja näpuotsad
  • Hõõruge käsi kokku kuni käed on kuivad

 

Käte desinfitseerimise eelised:

  • Sanitelle käte desinfitseerijaid on mugav kasutada ning kaasas kanda.
  • Sanitelle käte desinfitseerijaid hoiavad ära pesemisel tekkiva käte kuivuse.
  • Sanitelle käte desinfitseerijaid hoiavad ära paljude gripi ja kõhugripi viiruste leviku.