KKK

Kuidas kasutada käte desinfitseerijat?

• Kandke näpuotsa suurune kogus desinfitseerijat kätele
• Hõõruge käsi omavahel kokku veendudes, et kaetud on kogu käe pind, k.a sõrmede vahed ja näpuotsad
• Hõõruge käsi kokku kuni käed on kuivad

Mis vahe on käte pesemisel ja desinfitseerimisel?

Selgelt peab mõistma käte pesu ja desinfitseerimise vahet. Käte pesul kasutatakse vett ja seepi ning käte pesu on vajalik, kui kätel on füüsilist mustust nagu pori, muld jne. Kuid tavakasutuses olevad seebid ei sisalda antimikroobseid lisaaineid, mis kaitsevad infektsiooni eest ning eemaldavad mikroorganismid. Kasutades antibakteriaalseid seepe jäävad kätele endiselt aktiivsed mikroosakesed, kuna nende eemaldamiseks on vaja tunduvalt pikemat seebi kasutusaega. Tähelepanu tasub pöörata ka üldkasutatavatele rätikutele ja valamutele – peale käte pesu on väga kerge nendega kokku puutudes uuesti käed bakteritega katta.

Käte desinfitseerijad töötati välja selleks, et kasutada neid peale pesu või juhtudel, kui vesi ja seep ei ole kättesaadavad. Desinfitseerijad sisaldavad alkoholi, mis tapavad nahal olevad bakterid.

Kuidas valida desinfitseerijat?
  • Veendu, et desinfitseerija on alkoholi baasil

Desinfitseerijad toimivad juhul, kui nad on alkoholi baasil ning selle sisaldus tootel on vähemalt 60%. Soosituim on etanool, kuna konkureeriv aktiivne koostisosa isopropüülalkoholi efektiivsus on madalam. Etanool omab minimaalset ärritavat mõju võrreldes isopropanooli või n-propanooliga. Isopropüülalkohol on sadu kordi mürgisem, kui etanool. 200-250 ml isopropüülalkoholi sattumine seedeelundkonda võib põhjustada kesknärvisüsteemi allasurumise ja müokardi funktsiooni.

  • Veendu, et tootel on biotsiidi registreerimisnumber

Desinfitseerijad kuuluvad biotsiidide alla. Alates 1. septembrist 2013 kehtib biotsiidide turustamisele ja kasutamisele biotsiidimäärus 528/2012/EL.
Biotsiidi ei tohi turul kättesaadavaks teha ega kasutada ilma käesoleva määruse kohaselt antud loata või biotsiidiseaduse kohaselt antud registreerimistunnistuseta.
Biotsiidi registreerimisnumber peab olema kuvatud tootel.

  • Pööra tähelepanu desinfitseerijas olevatele abiainetele

Desinfitseerijad sisaldavad sageli abiaineid. Toote valimisel veendu, et toote abiained sobivad Sinu eelistustega.

Mis vahe on etüülalkoholil ja isopropanoolil?

Alkoholi sisaldavad tooted on valmistatud etanooli baasil. Paljud desinfitseerimisvahendid on valmistatud aga isopropüülalkoholi baasil.

Võrreldes kahte baasainet omavahel, on isopropanooli efektiivsus madalam. Eelkõige ei mõjuta ta enteroviiruste levikut.  Etanool omab minimaalset ärritavat mõju võrreldes isopropanooli või n-propanooliga. Isopropanool on sadu kordi rohkem mürgine, kui etanool.  200-250 ml isopropüülalkoholi sattumine seedeelundkonda võib põhjustada kesknärvisüsteemi allasurumise ja müokardi funktsiooni.

Millised on Sanitelle toodete kasutamise näidustused?

Nakkushaiguste ennetamise, sealhulgas kõhulahtisus, gripp, lastehalvatus, tuberkuloos. Seenhaiguste ennetamine.

Millised on Sanitelle toodete kasutamise eelised käte puhastamisel?

Sanitelle tooteid saab kasutada igal ajal ja igal pool.

Võrreldes teiste antiseptikumidega on etüülalkohol kõige turvalisem, kiirem ja tõhusam desinfitseerimisvahend.

Sanitelle kasutamine säästab aega. Uuringud on näidanud, et Sanitelle kasutamine võtab 15-20 sekundit ning on palju efektiivsem kui 1-2 minutit põhjalikku kätepesu vee ja seebiga.

Lisaks välistab Sanitelle toodete kasutamine käte saastumise ohu, mida võivad põhjustada kokkupuuted üldkasutatavate määrdunud valamute,  rätikute jms-ga.