Käte hügieen

Uuringud ja teaduslikud katsed näitavad, et käte hügieen on kõige olulisem meede viiruste leviku piiramisel.

Statistika näitab, et 50% juhtudel, kui inimesed peavad käsi pesema, ei ole vesi ja seep kättesaadavad. Sellistel hetkedel on alternatiiviks desinfitseerijad.

Alkoholisisaldusega desinfitseerijad  toimivad koheselt ja on tõhusaim ning ohutuim vahend bakterite eemaldamisel ning viiruste leviku takistamisel.

Alkoholisisaldusega desifitseerijad tapavad bakterid, multiresistentsed bakterid (MRSA ja VRE), tuberkuloosi, viirused (sealhulgas HIV, herpes, RSV, rinoviirus, vaktsiinia, gripi, hepatiidi jne) ning seenhaigused.

Haiguste levikut käte kaudu võib jagada 5 järku* :

Üks Kaks Kolm Neli Viis
Patogeenseid mikroobe (BM) leidub erinevatel pindadel: ukselink, sisustus, arvuti klaviatuur, rahakupüürid, krediitkaardid, dokumendid, käsipuud ühistranspordis jne Kokkupuutel pindadega langevad BM osakesed nahale. Sõltuvalt keskkonnatingimustest võivad mikroobid olla aktiivsed pinnal mõnest sekundist kuni mitme päevani. Patogeensed mikroobid on aktiivsed nahal paar minutit kuni mitu tundi Vähene või puudulik käte puhastamine ja desinfitseerimine Nakatunud pinnalt liiguvad patogeensed mikroobid limaskesta kokkupuutel suhu, silmadesse ninna jne.

* Maailma Tervise Organisatsiooni kontseptsioon “Tervishoiu, viiruste ja kätehügieeni leviku parendamine”

 

Selgelt peab mõistma käte pesu ja desinfitseerimise vahet. Käte pesul kasutatakse vett ja seepi ning käte pesu on vajalik, kui kätel on füüsilist mustust nagu pori, muld jne. Kuid tavakasutuses olevad seebid ei sisalda antimikroobseid lisaaineid, mis kaitsevad infektsiooni eest ning eemaldavad mikroorganismid. Kasutades antibakteriaalseid seepe jäävad kätele endiselt aktiivsed mikroosakesed, kuna nende eemaldamiseks on vaja tunduvalt pikemat seebi kasutusaega. Tähelepanu tasub pöörata ka üldkasutatavatele rätikutele ja valamutele – peale käte pesu on väga kerge nendega kokku puutudes uuesti käed bakteritega katta.

Lisaks – statistika näitab, et 50% juhtudel, kui inimesed peavad käsi pesema, ei ole vesi ja seep kättesaadavad.

Käte desinfitseerijad töötati välja selleks, et kasutada neid peale pesu või juhtudel, kui vesi ja seep ei ole kättesaadavad. Desinfitseerijad sisaldavad alkoholi, mis tapavad nahal olevad bakterid.