Novaator: Kätepesu olulisust on vaja rõhutada ka arenenud riikides

Iga kuues Suurbritannia mobiiltelefon on saastunud väljaheidete ja nendes sisalduvate mikroobidega, selgub saareriigis läbi viidud uurimusest. Ekspertide hinnangul on kõige tõenäolisem põhjus, miks potentsiaalselt kahjulikud bakterid vohavad nii paljudes elektroonilistes vidinates, korraliku kätepesu puudumine pärast tualetis käimist.

Uurijad külastasid 12 linna ja võtsid 390 proovi inimeste kätelt ja mobiiltelefonidelt. Proove analüüsiti laboris, et teha kindlaks varitsevate patogeenide tüübid ja nende hulk. Samuti uuriti katsealustelt nende kätepesuharjumuste kohta.

Selgus, et inimestel on kalduvus valetada oma hügieeniharjumuste kohta. Kuigi 95% inimestest väitis, et pesevad käsi ja võimalusel seebiga, leidus 95%-l telefonidest ja 82%-l kätest suurel hulgal erinevaid baktereid. Analüüsil ilmnes veel, et bakterid kätel suurendasid kolm korda tõenäosust, et ka inimese mobiiltelefon oli mikroobide kasvulavaks.

Murettekitavalt oli 16% kätel ja telefonidel võimalik tuvastada E. coli bakterit – mikroobi, mis on fekaalse päritoluga.Escherichia coli on laialt levinud bakter, mis esineb inimeste soole mikroflooras. Liik E. coli kuulub normaalse mikrofloora koostisesse, kuid mõni tüvi võib põhjustada raskeid kõhulahtisusi.

Väljaheidetest pärit bakterid suudavad kätel ja erinevatel pindadel elus püsida tunde, eriti soojema temperatuuriga päikese eest varjulises kohas. Nad kanduvad kergesti edasi teistele inimestele uksenuppude, toidu ja isegi mobiiltelefonide vahendusel.

Igal aastal sureb 3,5 miljonit alla 5-aastast last kopsupõletikku või kõhulahtisusse ning kõige efektiivsem ennetusmeetod nende haiguste leviku takistamiseks on lihtne seebiga kätepesu. Arenenud riikides aitab korralik kätehügieen viirusinfektsioonide, nagu noroviiruse, rotaviiruse ja gripi, edasikandumist pidurdada.

Vaata veel: Contamination of UK mobile phones and hands revealed (EurekAlert)

Allikas: Novaator.err.ee